Σάββατο 8 Νοεμβρίου 2014

Φίλιππος Βέροιας-Έ.Κ. Καβάλας 60-76 - Πήρε μπρος η "μηχανή" της Καβάλας

φωτογραφία από τον εντός έδρας αγώνα των 2 ομάδων που διεξήχθη την περσινή αγωνιστική περίοδο
Αν και πολλοί, αρχικά, προεξοφλούσαν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια από τις πλέον μαχητικές ομάδες της κατηγορίας, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας, τον οποίο και κέρδισε καθαρά με σκορ 60-76 και περνώντας νικηφόρα από μια έδρα στην οποία είχε ηττηθεί την περασμένη αγωνιστική περίοδο.

Μπορεί το ξεκίνημα του αγώνα να μην ήταν το καλύτερο δυνατό -για έναν ακόμα εκτός έδρας αγώνα-, καθώς η Καβάλα βρέθηκε να χάνει με 15-7, ωστόσο γρήγορα οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 15-15 λίγο πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (19-19), αλλά από εκείνο το σημείο και πέρα η Καβάλα προσπέρασε τον Φίλιππο Βέροιας και δεν κοίταξε ξανά πίσω σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά μεταξύ των 2 ομάδων ήταν μικρή (περί τους 5 με 6 πόντους), με την Καβάλα να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με μόλις 1 πόντο (40-41). Ένα ξέσπασμα της Καβάλας, όμως, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου -η οποία εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα λάθη των γηπεδούχων- ήταν αρκετό για να ανοίξει η "ψαλίδα" μεταξύ των 2 ομάδων. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την Καβάλα να προηγείται με 9 πόντους (51-60, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να προκληθεί προς στιγμήν ένταση στο γήπεδο της Βέροιας μεταξύ των φιλάθλων. Αυτό, όμως, ουδόλως πτόησε τους παίκτες του Γιάννη Τζήμα οι οποίοι συνέχισαν να μεγαλώνουν την διαφορά -φτάνοντας μάλιστα ακόμα και στους 15 πόντους (59-74 στο 37')- και ολοκλήρωσαν το ματς παίρνοντας μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 60-76 (έχοντας δεχτεί μόλις 9 πόντους στην τελευταία περίοδο!).

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 40-41, 51-60, 60-76

Φίλιππος Βέροιας: Πεταλωτής, Αμπέλε 4, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 7, Δεληγεώργης 3, Πλιούκας 10, Γκιουλέκας 13, Κασαμπαλής 18, Αργύρης, Τριχόπουλος 2, Σαράκας, Λευκαδίτης 3

Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας: Κρστέφσκι 13, Καράμπουλας 11, Τότσιος 11, Καλαμπάκας 8, Κατσαρές 7, Καραποστόλου 3, Αγγελακόπουλος 6, Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης 13, Βελισσαρίου 3, Καλαϊτζίδης 1

Στα άλλα ματς της ημέρας

Αετός - Παγκράτι 96-67
Δόξα Λευκάδας - Λιβαδειά 77-60
ΟΦΗ - Αρκαδικός 67-75
Λαύριο - Ψυχικό 83-70
Ηλυσιακός - Εθνικός Πειραιώς 65-67
Ερμής Λαγκαδά - Ηρακλής 25-16 (το παιχνίδι διεκόπη λόγω της ισχυρής βροχόπτωσης, εξαιτίας της οποίας η οροφή του κλειστού του Λαγκαδά έσταζε)

Η βαθμολογία (σε 5 αγώνες - οι ομάδες με αστερίσκο έχουν ένα ματς λιγότερο)