Κυριακή 12 Οκτωβρίου 2014

Football League 2: Νίκες για Καβάλα και Ακροπόταμο (επί του Ορφέα), ισοπαλία για Βυζάντιο

Χάρη σε γκολ του (πρωτοεμφανιζόμενου με την φανέλα του ΑΟΚ) Ζουνίνιο και του Παπά στο πρώτο ημίχρονο, καθώς και με ένα γκολ του (επίσης πρωτοεμφανιζόμενου) Πόποβιτς στις καθυστερήσεις, η Καβάλα δεν δυσκολεύτηκε να περάσει νικηφόρα από τα Γιαννιτσά, επικρατώντας της τοπικής Αναγέννησης με σκορ 0-3, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Football League 2. Μόλις στο 4’ της αναμέτρησης ο Ζουνίνιο σούταρε δυνατά έξω από την μεγάλη υπεροχή των Γιαννιτσών, μη αφήνοντας κανένα απολύτως περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Αναγέννησης και γράφοντας το 0-1. Στο 31’ ήρθε η ώρα να "χτυπήσει" ο Χάρης Παππάς, ο οποίος με υποδειγματικό σουτ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα γράφοντας το 0-2. Στο 91’ από κοντά ο Λαζάρ Πόποβιτς με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ 0-3.

Στο τοπικό ντέρμπι του δήμου Παγγαίου ο Άρης Ακροποτάμου κέρδισε με 2-1 τον Ορφέα Ελευθερούπολης παίρνοντας, έτσι, τους πρώτους του 3 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα (με τους γηπεδούχους να χάνουν αρκετές ευκαιρίες αλλά τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στις καθυστερήσεις), ενώ το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος (το οποίο για πρώτη φορά αγωνίστηκε εντός έδρας) δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά του επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, με το αποτέλεσμα του μεταξύ τους αγώνα να μένει στο 1-1.