Σάββατο 18 Οκτωβρίου 2014

Έ.Κ Καβάλας - Ερμής Λαγκαδά 79-62 - Ξεκίνημα με...το δεξί για την Καβάλα (βίντεο-φωτογραφίες)

Με όπλο την θετική της αμυντική λειτουργία, και με την επίθεσή της να βελτιώνεται όσο περνούσε η ώρα, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας επικράτησε με 79-62 επί του μαχητικού (στην διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου) Ερμή Λαγκαδά και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας (αν και ο αγώνας διεξήχθη στο πλαίσιο της...2ης αγωνιστικής - καθώς εκκρεμεί ο εκτός έδρας αγώνας με τον Αετό Εξαρχείων, ο οποίος θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη).

Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφικό υλικό

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να εμφανίζονται αρκετά νευρικές, με λάθη και πολλά άστοχα σουτ. Η Καβάλα προσπάθησε να αποκτήσει τα ηνία του αγώνα, ωστόσο η αστοχία των παικτών της δεν της επέτρεψε να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας. Μόνο στο 9' κατάφερε, εκμεταλλευόμενη την καλή αμυντική της λειτουργία, να πάρει μια διαφορά 7 πόντων (17-10). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Γιάννη Τζήμα να προηγείται με 17-12.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε σημαντικά στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με την Καβάλα να προσπαθεί να διατηρήσει μια διαφορά ασφαλείας αλλά με τους φιλοξενούμενους να στέκονται αρκετά καλά στο παρκέ. Στο δεύτερο μισό της περιόδου, ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 9 πόντους (32-23 στο 16', 36-27 στο 17'), έχοντας σε καλή μέρα τον Καράμπουλα (που πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο 16 πόντους, με 3/5 δίποντα και 3/5 τρίποντα). Οι 2 ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Καβάλα να προηγείται με 39-33 και να επικρατεί στα ριμπάουντ επί των φιλοξενούμενων (16 έναντι 11) αλλά να μην έχει καλά ποσοστά ευστοχία έξω από την γραμμή των 6,75 μέτρων (μόλις 4 στα 13 σουτ).

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με μπροστάρη τον Σωτήρη Καραποστόλου κατόρθωσε να αποκτήσει -για πρώτη φορά στον αγώνα- διαφορά 11 πόντων (44-33 στο 22'). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε σε όλο το δεκάλεπτο, φτάνοντας κάποια στιγμή ακόμα και στους 13 πόντους (55-42 στο 28'), με την άμυνα της Καβάλας να δέχεται μόλις 11 πόντους (και αυτούς από 2 παίκτες, τους Βουτσίτσεβιτς και Μανούσο). Η 3η περίοδος έληξε με την Καβάλα να προηγείται με 55-44.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 21 πόντους (76-55 στο 37') και τον Βελισσαρίου να πετυχαίνει σε 3 λεπτά 8 πόντους (με 2 τρίποντα). Οι παίκτες του Λαγκαδά δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Καβάλας και τα τελευταία λεπτά απέκτησαν καθαρά διαδικαστικά χαρακτήρα, με την Καβάλα να κερδίζει άνετα με 79-62.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 39-33, 55-44, 79-62

Καβάλα (Τζήμας): Κρστέφσκι 2, Καράμπουλας 22 (3), Τότσιος 8 (1), Καλαμπάκας 4, Καραποστόλου 5 (1), Αγγελακόπουλος 6, Παπαρέγκας 3, Γκέλιος, Χαρισμίδης 10, Βελισσαρίου 12 (2), Καλαϊτζίδης 7 (1)

Ερμής Λαγκαδά (Καμαράκης): Καϊκλής 3 (1), Ακεψιμαΐδης 9 (2), Βουτσίτσεβιτς 13 (3), Παρίτσης 3 (1), Μπένας 8, Σιώπης 5 (1), Σαμαράς 5 (1), Καλογιαννίδης 2, Μανούσος 14