Τετάρτη 22 Οκτωβρίου 2014

Αετός-Έ.Κ. Καβάλας 63-65 - Νίκη με...την ψυχή στο στόμα για την Καβάλα

Σε ένα παιχνίδι που "έσπασε καρδιές" ως τα τελευταία δευτερόλεπτα η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας (με πρωταγωνιστή και πάλι τον Βαγγέλη Καράμπουλα) κατάφερε να αποδράσει από την έδρα του Αετού Εξαρχείων, τον οποίο και κέρδισε με 63-65, σε εξ αναβολής αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α2 Εθνικής Κατηγορίας. Με αυτή την νίκη η Καβάλα "ζευγάρωσε" τις επιτυχίες της στο φετινό πρωτάθλημα και ανέβηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας, στην οποία και συγκατοικεί με το Λαύριο και τον Φίλιππο Βέροιας.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν καθόλου καλό για την Καβάλα, καθώς οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους παίκτες του Γιάννη Τζήμα, αποκτώντας από νωρίς μια διαφορά 4 πόντων (4-0 στο 2′, 9-5 στο 5′) την οποία κατάφεραν, μάλιστα, να ανεβάσουν -με ένα σερί 9-2 μέσα σε 2 μόλις λεπτά- σε 11 πόντους (18-7 στο 7'). Στην συνέχεια, ωστόσο, η Καβάλα κατάφερε να συνέλθει και "μάζεψε" όπως όπως την διαφορά, για να βρεθεί πίσω στο σκορ με 5 πόντους στην λήξη της πρώτης περιόδου (21-16).

Στην δεύτερη περίοδο η Καβάλα συνέχισε την αντεπίθεσή της και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 15' (27-29), ωστόσο δεν κατάφερε να διατηρήσει για αρκετή ώρα το προβάδισμά της καθώς οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν αρκετά μαχητικοί και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 3 πόντους (36-33). Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, ωστόσο το ματς συνεχίστηκε με τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και το 28' (45-45'). Στο σημείο εκείνο, όμως, η Καβάλα έτρεξε ένα σερί 0-6 και έκλεισε την 3η περίοδο προηγούμενη με 45-51.

Η τέταρτη περίοδος ήταν δραματική, καθώς η Καβάλα συνέχισε να διατηρεί μια μικρή διαφορά ασφαλείας παρά την πίεση των γηπεδούχων. Με το χρονόμετρο να δείχνει 1:20, o Τζουγκαράκης μείωσε σε 59-61, με τον Καράμπουλα με τρίποντο στα 50'' πριν από το τέλος να διαμορφώνει το 59-64. Ο Μόρφης απάντησε με τον ίδιο τρόπο δέκα δευτερόλεπτα μετά (40'') μειώνοντας σε 62-64, με τους γηπεδούχους να κλέβουν στη συνέχεια την μπάλα. Ο Τζουγκαράκης στα 20'' έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει (είχε 1/2 βολές) γράφοντας το 63-64, για να τον μιμηθεί ο Καράμπουλας (1/2 βολές) στα 19'' (63-65). Στην τελευταία επίθεση, ο Μόρφης επιχείρησε να ισοφαρίσει πατώντας την γραμμή, αλλά το σουτ του στο 1,2'' πριν την τελική κόρνα ήταν άστοχο, με αποτέλεσμα η Καβάλα να πανηγυρίσει μια σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 36-33, 45-51, 63-65

ΑΕΤΟΣ (Κατσούνης): Θεοδωράκος, Μητσάκης, Κουκουνιάς 2, Μπασδέκης, Κόκκαλης 16 (8/14 διπ., 10 ριμπ., 2 κλεψ.), Βαρνάβας, Μόρφης 10 (2), Τοπάλης 11 (3/4 τριπ., 6 ριμπ., 1 ασίστ), Μιχόπουλος, Ροδοστόγλου 10 (2), Πέτρουλας 2, Τζουγκαράκης 12 (2/3 βολές, 5/8 διπ., 4 ριμπ.)

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κρστέφσκι 6, Καράμπουλας 19 (5/6 βολές, 4/8 διπ., 2/2 τριπ., 2 ασίστ), Τότσιος 8 (4ασ.), Καλαμπάκας 2 (2/4 τριπ.), Κατσαρές 7 (1), Καραποστόλου 4 (1/5 τριπ.), Αγγελακόπουλος, Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης 9 (7 ριμπ.), Βελισσαρίου 2, Καλαιτζίδης 4