Σάββατο 1 Νοεμβρίου 2014

Ε.Κ Καβάλας-Ηλυσιακός 86-56 - Παράσταση για ένα ρόλο (βίντεο-φωτογραφίες)

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχτηκε η αναμέτρηση της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας με τον Ηλυσιακό, η οποία διεξήχθη στο κατάμεστο ΔΑΚ Καλαμίτσας "Αλεξάνδρα Δήμογλου" για την 4η αγωνιστική της Α2 Εθνικής κατηγορίας. Απέναντι σε μια ομάδα η οποία πέρσι αγωνιζόταν στην Α1 Εθνική κατηγορία η Καβάλα έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και φτάνοντας σε μια άνετη νίκη με 86-56.

Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφίες

Από την αρχή του αγώνα οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα θέλησαν να αποδείξουν ότι η ήττα από τον ΟΦΗ, το προηγούμενο Σάββατο, ήταν απλά μια άτυχη στιγμή και κατάφεραν να πετύχουν 14 πόντους χωρίς να δεχτούν ούτε έναν στα πρώτα 4 λεπτά (14-0 στο 4'). Στην συνέχεια οι παίκτες του Ηλυσιακού προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά το μόνο που κατάφεραν (λόγω της πολύ καλής αμυντικής λειτουργίας της Καβάλας) ήταν να μειώσουν μέχρι και τους 9 πόντους (18-9 στο 9'). Σε εκείνο το σημείο, όμως, η Καβάλα ανέκαμψε και ανέβασε την διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους -διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος (26-11).

Οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα μπήκαν εξίσου δυνατά και στην δεύτερη περίοδο, τρέχοντας ένα σερί 11-4 και αυξάνοντας την διαφορά στους 22 πόντους (37-15). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια ακόμα προσπάθεια για να συμμαζέψουν την διαφορά, φέρνοντάς την ως και τους 14 πόντους (44-30 στο 19'), ωστόσο ένα νέο σερί 5-0 από την Καβάλα ανέβασε ξανά την διαφορά στους 19 πόντους (49-30, σκορ ημιχρόνου).

Η τρίτη περίοδος εξελίχτηκε σε ένα νέο αμυντικό ρεσιτάλ για την Καβάλα, η οποία υποχρέωσε τον Ηλυσιακό να πετύχει μόλις 12 πόντους. Η διαφορά οδηγήθηκε ακόμα και στους 32 πόντους (67-35), με τον Γιάννη Τζήμα να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την διαφορά στους 30 πόντους (72-42), και όλα έδειχναν ότι η 4η περίοδος θα είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Όπως και έγινε. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο (με αρκετά λάθη και από τις 2 ομάδες), καθώς οι μεν φιλοξενούμενοι έδειξαν να αποδέχονται την ήττα τους και οι δε γηπεδούχοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων εν όψει της δύσκολης συνέχειας. Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, με το τελικό σκορ να αντικατοπτρίζει την διαφορά ποιότητας μεταξύ των 2 ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 49-30,72-42, 86-56

Καβάλα (Τζήμας): Κρστέφσκι 15, Καράμπουλας 6, Τότσιος, Καλαμπάκας 12, Κατσαρές 4, Καραποστόλου 9, Αγγελακόπουλος 13, Παπαρέγκας 4, Γκέλιος 5, Χαρισμίδης 10, Βελισσαρίου 5, Καλαϊτζίδης 3

Ηλυσιακός (Σορώτος): Τζιβελέκας, Λεγκίκας 9, Δρόσος 4, Ζώρζος, Καρτέρης 5, Νικολακόπουλος 7, Περδικάρης 8, Βλάχος,Τσιώκος 6,Αναγνωστάκης 1, Κακλαμανάκης 16